معرفی و کاربرد تگ aside در HTML

معرفی و کاربرد تگ aside در HTML

معرفی و کاربرد تگ aside در HTML | معرفی و کاربرد تگ aside در HTML | معرفی و کاربرد تگ aside در HTML | معرفی و کاربرد تگ aside در HTML | معرفی و کاربرد تگ aside در HTML

در این مقاله از سایت آموزی قصد داریم به معرفی و کاربرد تگ <aside> در HTML بپردازیم.

تگ <aside> نشان دهنده یک بخش از صفحه می باشد که شامل محتوایی است که در حاشیه محتوای اصلی مربوط به آن قرار میگیرد و می تواند جدا از محتوای اصلی در نظر گرفته شود.

این تگ عمدتا به عنوان سایدبار سایت نشان داده میشود.

درون تگ <aside> اغلب توضیحات جانبی، مانند تعریف لغات یا چیزهایی که کمتر به محتوای اصلی مرتبط هستند مانند تبلیغات ، زندگینامه نویسنده و یا برنامه های کاربردی وب سایت ها ، اطلاعات پروفایل و یا لینک وبلاگ های مرتبط و… قرار می گیرد.

از تگ aside به دو صورت می توان استفاده نمود:

  1. استفاده از تگ <aside> بصورت تو در تو در دیگر تگ ها: بعنوان مثال اگر از تگ <aside> داخل تگ articl استفاده می کنید، محتوایی که برای تگ <aside> در نظر می گیرید باید با محتوای تگ article ارتباط معنایی داشته باشد.
  2. استفاده از تگ <aside> برای نمایش ستون های سمت راست و چپ: در این حالت هر محتوایی که لازم است در ستون سمت راست و چپ  قرار گیرد را می توان در تگ aside، قرار داد.

تگ aside به عنوان یکی از تگ های جدید در html5 می باشد.

تگ <aside> در html 4.0.1 وجود نداشت.

نکته مهم

برای متن هایی که بایستی در درون پرانتز قرار بگیرند از تگ <aside> استفاده نکنید زیرا این نوع متن ها به عنوان بخشی از محتوای اصلی در نظر گرفته میشوند.

محتوای <aside> می تواند به عنوان یک نوار در یک مقاله قرار بگیرد.

تگ <aside> هیچگونه خصوصیت ویژه در html ندارد.

البته تگ <aside> از خاصیت های عمومی HTML پشتیبانی میکند.

پشتیبانی مرورگرها از تگ <aside>

تگ <aside> تقریبا در بیشتر مرورگرهای معتبر اعم از اپرا ورژن ۱۱ به بالا ، فایرفاکس ورژن ۴.۰ به بالا ، اینترنت اکسپلورر ورژن ۹.۰ به بالا ، گوگل کروم ورژن ۶.۰ به بالا و سافاری ورژن ۵.۰ به بالا پشتیبانی می شود.

معرفی و کاربرد تگ aside در HTML – اختصاصی سایت آموزی